Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kto jest online

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

Co, gdzie, kiedy ...

Brak wydarzeń
Facebook

Statystyka

Odsłon artykułów:
209891

Biwak Kosewo 2012

Radiowa przygoda nad jeziorem Powidzkim

Kosewo 2012 - (nie tylko) młodzież przy mikrofonie...

    Od 2 do 15 lipca w eterze (i nie tylko) słychać było sygnały radiowego biwaku wakacyjnego klubu SP3KWA z Turku. Gdy na lokalnych kolegów klubowych liczyć trudno... frekwencję biwakową zapewniły zaprzyjaźnine ekipy SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego i SP3ZIR z Leszna oraz inni mili goście. Gościny udzielił krótkofalowcom Ośrodek Żeglarski Horn w Kosewie nad j.Powidzkim (Powiat Słupca). Przy mikrofonie i pulpicie kompletnej radiostacji R-140, na równi z dorosłymi HAM’s zasiadali adepci krótkofalarstwa - dzieci w wieku szkolnym i gimnazjalnym. To oni w ciągu dnia w paśmie 40m a wieczorami na 80m przeprowadzali dziesiątki QSO aktywując eterowo Powidzki Park Krajobrazowy SPFF-111.
   Z punktu widzenia instruktora, krótkofalarska praca szkoleniowa z młodzieżą jest niemniej wyczerpująca co intensywny contesting, lecz przynosi ogromną satysfakcję. W naszym wydaniu biwakowym były to długie i owocne godziny spędzone w R-140 na cierpliwym czuwaniu bezpośrednio przy młodym radiooperatorze. Korekty parametrów odbiornika, podpowiedzi w znakach wywoławczych i innych danych, interwencje „suflera” stają się coraz rzadsze. Młody adept z łączności na łączność usamodzielnia się, dodaje własnej inwencji, zaczyna pracować płynnie. W kolejce do pracy na radiostacji czeka następna młoda osoba. To cieszy.
    Punktem kulminacyjnym radiowego biwaku w Kosewie (dla doświadczonych radiooperatorów) był udział w zawodach IARU HF ze szczególnym nastawieniem na łączności z SN0HQ na 6 pasmach, emisjami CW i SSB. Założenie udało się spełnić i za sprawą „stoczterdziestki” zainstalowanej nad jeziorem Powidzkim kilka białych koszulek „Worked all SN0HQ” trafi do rąk wytrwałych radiooperatorów.
   W tym miejscu kilka słów o technice: radiostację R-140 przygotowywaliśmy do tegorocznego sezonu letniego przez kilka miesięcy. Remont i modernizacja objęły nadwozie (wewnątrz i na zewnątrz), układy zasilania elektrycznego, system antenowy i wiele innych drobiazgów. Na miejscu korzystaliśmy z zasilania stacjonarnego siecią trójfazową. Jako główna wielopasmowa antena nadawcza pracował tzw. Doublet (dipol 2x20m zasilany symetrycznie linią drabinkową) z możliwością przejścia na pracę asymetryczną w układzie „T”. Antena zapewniła skuteczną pracę od 160m do 10m. Odbieraliśmy na dodatkowych antenach LW, dipol, pręt, zależnie od pasma i sytuacji w eterze. Nadajnik R-140 wraz z urządzeniem symetryzująco-dopasowującym był strojony automatycznie na wybrane pasmo amatorskie z wykorzystaniem wcześniejszego ręcznego strojenia dokładnego i pamięci elektromechanicznych. Ręczna korekta częstotliwości na syntezerach z nastawnikami dekadowymi zapewniała precyzyjne dostrojenie do stacji korespondenta… Mimo, iż system ten wydaje się przestarzały, jest ciągle sprawny technicznie a przede wszystkim – jak się okazuje – atrakcyjny dla operatorów, gości i szkolącej się młodzieży. Wnętrze nadwozia Star-266, świecące kontrolki, drgające wskazówki mierników, kręcące się napędy BMZ, lampowe wyświetlacze częstotliwości i skuteczna w obie strony łączność na różnych pasmach mają niepowtarzalny urok.
   Najbliższe plany ekipy SP3KWA to podróż na południe Polski i pokazy oraz praca R-140 w wykonaniu dzieci i młodzieży na obozie szkoleniowym Polskiego Związku Krótkofalowców w Poroninie. Do usłyszenia !
     Tekst: SP3SLU


 Uczestnicy, organizatorzy i i goście biwaku Kosewo 2012 :
SP3AYA Jarek, SQ3EPP z rodziną, SQ3SWR
z Izą i Denisem, exSP3OEK Romek, SP3HSZ Daniel i SQ3REF Sylwia z rodziną, SQ3RPG Marcin z rodziną, SP3OKU z YL, SP3LMM z YL, Bóba z Tomkiem i dziećmi, SP2FXI Andrzej, SP2JMR Piotr, SQ3GOK Robert, SQ3ZAZ Ania, SQ3KM Beata, SP3SLU Jurek, SQ3LVQ Staszek, SQ4U Mateusz, SQ3NQA Bartek z YL, SP7WNA Witek, SP3FGI Jurek z Kołem Naukowym - Klub SP3PET z Politechniki Poznańskiej, SP3IAS Janusz, inni Goście. VY TNX !


Tegoroczny biwak radiowy SP3KWA ruszył 2 lipca,  przewidziany na 2 tygodnie z możliwością przedłużenia pobytu. Do wakacyjnej aktywności Klubu SP3KWA można się dołączyć - po wcześniejszych uzgodnieniach. W kameralnym składzie ruszamy Starem266 / R-140  do Kosewa nad wielkie i czyste jezioro Powidzkie. Biwak polega na wypoczynku, pracy radiowej w całym zakresie KF z radiostacji R-140 i innych urządzeń oraz anten, degustacji produktów rodzimych przy ognisku, niekiedy do rana i innych wakacyjnych rozrywkach w gronie HAM's. Miejsce : Ośrodek Żeglarski Horn, nocleg we własnych namiotach, na miejscu baza gastronomiczna, prysznice i toalety, sprzęt pływający do wypożyczania. Za pobyt w ośrodku płaci się około 10-12zł na dobę zależnie od opcji. Podkreślę, że  nastawiamy się na dużą aktywność w eterze, planujemy dyżury dla zapewnienia prawie ciągłej pracy radiostacji oraz udział w zawodach IARU z głównym celem - QSO dla narodowej reprezentacji  SN0HQ na 6 pasmach.Biwaki (obozy) letnie i praca radiostacji z terenu to integralne części tradycji SP3KWA. Pierwszy wyjazd  2 tygodniowy miał miejsce w roku 1989 do Polańczyka nad Soliną. Pracowaliśmy na TRX Jowisz, antenie W3DZZ a szefem operacji był Sławek SP3OKS. Następnie w latach 1991, 92, 93, 94, 95 odbywały się historyczne obozy w Przybrodzinie nad j.Powidzkim. Późniejsze lata obfitowały w krótsze aktywności wakacyjne SP3KWA. W roku 2011 reaktywowaliśmy tradycję biwakiem w Kosewie i działamy dalej...

 

GALERIA KOSEWO 2012

alt

alt


Galeria biwakowa 2011- tak było w zeszłym roku