Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kto jest online

Odwiedza nas 227 gości oraz 0 użytkowników.

Co, gdzie, kiedy ...

Brak wydarzeń
Facebook

Statystyka

Odsłon artykułów:
209889

Historia Klubu SP3KWA

[ zalogowani użytkownicy mają dostęp do działu "Kacik wspomnień" w którym rozwijane są wątki historyczne ]

Rok 2011. Dzięki poświęceniu i charytatywnej pracy garstki klubowych kolegów i koleżanek, możemy dziś realizować założone cele, wyjeżdżać w teren wozem łączności, nadawać na nowym transceiverze, brać udział w zawodach, prowadzić szkolenia oraz przyjemnie spędzać czas w klubowym gronie radioamatorów na dyskusjach o naszym hobby i jego dalszym rozwoju….

Pierwsze łączności SP3KWA przeprowadzają Sławek SP3OKS i Władek SP3OKT w dniu  7 października 1985r. Klub powstaje pod patronatem Elektrowni "Adamów"  w lokalu zakładowego klubu "EWKA", na parterze bloku przy ul.Waryńskiego .... Inicjatorami działalności są SP3OKT i  SP3OKS przy wsparciu Antoniego Ordana SP3JHH z ZW LOK Konin i Dyrekcji Elektrowni "ADAMÓW". Do pierwszego składu należą również : Radek SP3OKU (uczęszczający do L.O. w Turku)  i Marian SP3OKR (radiotelegrafista "wypożyczany" na zawody SP-K z klubu SP3KJD Konin). Radiostację KF - krajowy transceiver JOWISZ SP-102/SP-205 z wyjściem na lampie GU-50  przekazuje LOK.  Ówczesna aktywność SP3KWA skupia się wokół  zawodów radiostacji klubowych SP-K w każdy drugi czwartek miesiąca i wyjazdów na "Polny Dzień" do Gaju nad jeziorem Gosławickim. Pracę radiostacji utrudniają silne zakłócenia odbioru RTV  w bloku mieszkalnym, wzbudzające liczne protesty mieszkańców. Antena W3DZZ rozwieszona nad dachem, pomiędzy masztami wykonanymi i zainstalowanymi przez pracowników Elektrowni, musi zostać zdemontowana. Zastępczą anteną staje się LW (longwire) rozwieszony konspiracyjnie między blokami. Ale problem TVI nie ustaje. Nadawanie jest możliwe tylko wczesnym rankiem, przed włączeniem telewizorów, a zawody SP-K rozgrywane raz w miesiącu powodują każdorazowo interwencje i skargi sąsiadów. Koniecznością staje  się poszukiwanie nowego lokum dla radiostacji lub praca okazjonalna z innych QTH.

W roku 1987 do składu dołącza  Jerzy Gomoliszewski (w 8 klasie szkoły podstawowej) SWL SP-003-KN, od 1988 SP3SLU. W roku 1989 dołączają z nowymi licencjami: Krzysiek SP3TLF, Agnieszka SP3TLG, Robert SP3TLH.

Praca pokazowa radiostacji SP3KWA/3 z OSiR Turek w dniu 22 lipca 1988r. (festyn z okazji święta Manifestu Lipcowego PKWN) owocuje nawiązaniem współpracy i przeniesieniem SP3KWA do pomieszczeń w budynku OSiR. Nie ma już  TVI, jest możliwość swobodnego nadawania na TRX JOWISZ we wszystkich pasmach KF. Klub działa tak przez 3 kolejne lata. W lipcu 1989 ,dzięki współpracy z harcerzami i Herykiem Mariuszem Grzymskim organizujemy pierwszy wyjazd na wakacyjny obóz łączności do Polańczyka nad Soliną,  aktywność bieszczadzka SP3KWA/8. Rok później - pierwszy obóz wakacyjny w Przybrodzinie nad jez. Powidzkim, również we współpracy z harcerstwem.  W roku 1991 następuje likwidacja klubu krótkofalowców przy Elektrowni "ADAMÓW" i opuszczenie lokalu OSiR Turek. Jednocześnie zostaje oficjalnie  powołany nowy klub krótkofalowców LOK, przy Spółdzielni Mieszkaniowej "TĘCZA" w Turku, przejmujący znak wywoławczy SP3KWA, sprzęt i działalność poprzednika. Funkcę kierowniczą obejmuje SP3SLU (w 1991r. w klasie maturalnej L.O.)  Spółdzielnia "TĘCZA" przydziela pomieszczenie w piwnicy bloku przy ul. Spółdzielców 7.

Lata 1991-1995 obfitują w intensywną pracę SP3KWA na pasmach KF, pierwsze sukcesy w zawodach, zakup TRX "WOŁNA" produkcji ZSRR i organizację wypoczynku letniego krótkofalowców. Barwną historię tworzą niezapomniane wakacyjne obozy krótkofalarskie w Przybrodzinie, nad jez. Powidzkim, w kolejnych latach : 1992, 1993, 1994, 1995. 

W roku 1995 Klubowi SP3KWA udaje się "wyjść z podziemia". Opuszczamy lokal w piwnicy bloku przy ul. Spółdzielców 7, otrzymując pomieszczenie w Osiedlowym Klubie "TĘCZA" przy Spółdzielców 4.

Na przestrzeni lat 1985 - 2010 z klubem SP3KWA związani byli lub są koledzy i koleżanki : SP3OKT, SP3OKS, SP3OKU, SP3OKR, SP3SLU, SP3SLM, SP3TLF, SP3TLH, SP3TLG, SP3UCR, SP3UCJ, SP3WBT, SQ3EPP, SQ3GOK, SQ3HXW, SQ3HTB, SP3UUX, SP3HQX, SP3GRE, SP3GRH, SQ3JVD, SQ3JVE, SQ3JVI, SQ3JVX, SQ3KM, SQ3LVQ, SQ3NMO, SQ3NMP, SP3ENI  i grono sympatyków.

opracowanie : Jerzy Gomoliszewski SP3SLU.